21 grudnia 2020
Ojciec Święty Jan Paweł II widziany oczami dzieci

Czternastego grudnia w siedzibie oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Norridge odbyło się ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Świętego Jana Pawła II najważniejsze przesłania” zorganizowanym przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce w związku z setną rocznicą urodzin Papieża Polaka.

Czytaj więcej<<<


25 marca, 2018
Konkurs o Armii Andersa w szkole im. Andersa

“Szlak nadziei – droga Armii gen. Andersa z Rosji pod Monte Cassino” – to tytuł międzyszkolnego konkursu zorganizowanego przez polską szkołę im. gen. Andersa w Chicago, z okazji zbliżającego się jubileuszu 40-lecia placówki.

Czytaj więcej<<<


2 marca, 2018
Odwiedzamy polonijne szkoły

W roku niepodległościowym oraz urodzinowym dla „Dziennika Związkowego” zespół naszych dziennikarzy spotyka się z młodzieżą na lekcji poświęconej historii „Dziennika Związkowego”, jego roli w życiu Polonii, opowieści o polonijnych, chicagowskich rekrutach (często rówieśnikach dzisiejszych maturzystów) do Błękitnej Armii, a także ważnych dla Polonii wydarzeniach oraz życiu codziennym naszej diaspory.

Czytaj więcej<<<


11 grudnia, 2017
Jasełka w polskiej szkole im. gen. Władysława Andersa

Polska szkoła im. gen. Władysława Andersa w Chicago od początku swojego istnienia wystawia jasełka. Świąteczne przedstawienie jest doskonałą okazją do wręczenia uczniom nagród za udział w konkursach, a także zebrania dodatkowych funduszy ze sprzedaży stroików i słodkości, które zasilają szkolny budżet.

Jasełka zatytułowane „Chrystus nam się narodził” w wykonaniu ponad stu uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej im. gen. Władysława Andersa zostały tradycyjnie wystawione w niedzielę, w tym roku 17 grudnia, na tydzień przed Wigilią.

Czytaj więcej<<<


19 listopada, 2017
Dzień Niepodległości w szkole Andersa

Polska Szkoła im. gen. Władysława Andersa w Chicago uroczystą akademią i wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych uczciła 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Czytaj więcej<<<


22 października, 2017
18 942 dol. dla Polaków dotkniętych przez huragan w Teksasie

Huragan Harvey uderzył w wybrzeże Teksasu 25 sierpnia br. wieczorem. Z niszczycielskimi wiatrami w porywach do 215 km na godzinę był to najsilniejszy huragan w tym rejonie USA od ponad pół wieku. Potem żywioł znacznie osłabł i przekształcił się w burzę tropikalną, która praktycznie przestała się przesuwać.
Czytaj więcej<<<


17 września, 2017
Narodowe Czytanie w polskiej szkole gen. Władysława Andersa

Polska szkoła im. gen. Władysława Andersa w Chicago czytaniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego zainaugurowała nowy rok szkolny 2017/18.

W sobotę, 9 września w większości szkół języka polskiego w aglomeracji chicagowskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W tym dniu uczniowie, nauczyciele, katecheci i rodzice z polskiej szkoły im. gen. Władysława Andersa zgromadzili się na apelu na placu, przed wejściem do szkoły. Udała się nie tylko uroczystość, ale i pogoda.
Dyrektor Wanda Penar w inauguracyjnym przemówieniu życzyła m.in. owocnej nauki i współpracy, a także przypomniała o przypadającym w tym roku jubileuszu 40-lecia szkoły. Życzenia sukcesów przekazał uczniom także Andrzej Lewczuk, prezes szkolnego komitetu rodzicielskiego.
Czytaj więcej<<<


24 grudnia, 2016
Cicha noc, święta noc… Jasełka u Andersa

Jasełka wystawiane każdego roku, od początku istnienia Polskiej Szkoły Sobotniej im. gen. Władysława Andersa w Chicago, kultywują piękne polskie tradycje, są świątecznym spotkaniem kilku pokoleń, a także wyśmienitą okazją, aby zebrać dodatkowe fundusze na rzecz placówki.
Czytaj więcej<<<


17 września, 2016
Witaj polska szkoło w Chicago!

10 września w Chicago i na przedmieściach ruszyły zajęcia w szkołach języka polskiego. Uczniowie polskiej szkoły im. gen. Władysława Andersa rozpoczęli kolejny rok nauki uroczystym apelem. Ponieważ pogodna spłatała figla i się rozpadało, uroczystość przeniesiono do wnętrza budynku.
Czytaj więcej<<<


29 listopada, 2015
Dyrektor na medal. Srebrny jubileusz Wandy Penar

Polska Szkoła im. gen. Wł. Andersa obchodzi właśnie swoje 35-lecie. Jednak ostatnie 25 lat istnienia placówki nierozerwalnie związane jest z dyrektor Wandą Penar. To ona przewodzi i kieruje szkołą z pomocą grona pedagogicznego i komitetu rodzicielskiego. W niedzielę, 22 listopada zorganizowano uroczysty bankiet niespodziankę, by podziękować długoletniej przełożonej za wkład w kształcenie młodzieży.
Czytaj więcej<<<


1 listopada, 2015
Andersiki przyznane!

24 października w kościele pod wezwaniem św. Tekli w Chicago odbyły się uroczystości Dnia Patrona szkoły im. gen. Władysława Andersa połączone z obchodami Dnia Nauczyciela.
Czytaj więcej<<<


10 maja, 2015
Polonijna pedagog Wanda Penar wyróżniona przez archidiecezję chicagowską

Długoletnia polonijna pedagog, Wanda Penar, dyrektor polskiej szkoły im. Władysława Andersa i była pracownica Związku Narodowego Polskiego, dyrektor krajowa tej organizacji, otrzymała prestiżowe wyróżnienie za działalność katechetyczną od archidiecezji chicagowskiej.
Czytaj więcej<<<


5 lutego, 2015
Niecodzienni goście z wizytą w Polskiej Szkole im. gen. Andersa

W ubiegłą sobotę, 31 stycznia, w szkole im. gen. Władysława Andersa miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia jej gośćmi były dwie niezwykłe kobiety: Teresa Mirabella i Anna Maria Anders. Każda z nich swoją działalność na rzecz innych traktuje jak ważną misję.

Czytaj więcej<<<


29 listopada, 2014
Uroczystości niepodległościowe w szkole im. gen. Andersa

W okazji Święta Niepodległości w Polskiej Szkole im. gen. Wł. Andersa odbyła się niecodzienna lekcja historii z udziałem społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości.
Czytaj więcej<<<


22 grudnia, 2013
Spotkanie z historią w szkole im.gen.Władysława Andersa

Niemal dokładnie w 32. rocznicę wybuchu stanu wojennego w Polsce, szkoła im. gen. Władysława Andersa miała okazję gościć znawcę współczesnej polskiej historii, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej – Jacka Pawłowicza.
Czytaj więcej<<<


8 listopada, 2013
Pierwszoklasiści ze szkoły polskiej im.gen.Andersa – pasowani na uczniów

W szkole im. gen. Wł. Andersa w Chicago odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych. Wszystkie pierwszaki w odświętnych strojach przybyły do szkoly. Uczniowie mieli na głowach niebieskie czapeczki, w rękach trzymali maki, symbol szkoly.
Czytaj więcej<<<


10 maja, 2013
35-lecie Polskiej Szkoły im. gen. Wł. Andersa

Polskiej Szkole im. gen. Władysława Andersa „strzeliło” 35 lat. Całoroczne przygotowania do Jubileuszu 35-lecia zostały uwieńczone bankietem poprzedzonym uroczystą mszą św. odprawioną przez Jego Ekscelencję ks. biskupa Andrzeja Wypycha, w której uczestniczyli dostojni goście: córka Generała – Anna Maria Anders-Costa, konsul RP Paula Kapuścińska, ministrowie z Polski: Jan Ciechanowski i Jan Sroka, zawsze niezawodni weterani oraz cała społeczność szkolna – dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele.
Czytaj więcej<<<


15 lutego 2013
Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w szkole Gen. Władysława Andersa

Chicago (Inf. wł.) – Wszyscy jesteście zwycięzcami – powiedziała Wanda Penar, dyrektor szkoły im. Gen. Władysława Andersa do laureatów i uczestników Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego “Żółnierskie drogi na Monte Cassino”, który z okazji zbliżającego się jubileuszu 35-lecia szkoły Gen. Andersa został dziewiątego lutego zorganizowany dla uczniów polskich szkół sobotnich w Chicago.
Czytaj więcej<<<


1 kwietnia, 2011
Czerwone maki dla Ireny Anders w Polskiej Szkole im. Gen. Władysława Andersa

29 listopada 2010 roku dotarła do nas bolesna wiadomość, że Pani Irena Anders, wdowa po Naczelnym Wodzu PSZ Gen. Władysławie Andersie, nie żyje. Polska Szkoła, której patronem jest właśnie gen. Władysław Anders, odczuła to wyjątkowo boleśnie i osobiście. Poczuliśmy się nagle sierotami, opuszczonymi przez bliską i drogą nam osobę. Przez całe lata, od momentu przyjęcia imienia gen. Andersa jako patrona szkoły, utrzymywaliśmy serdeczne i bliskie kontakty z panią Ireną Anders, które uwieńczone zostały jej wizytą w naszej szkole w roku 1991.
Czytaj więcej<<<


30 kwietnia, 2010
Zdali mimo tremy i strachu Matura w Polskiej Szkole im. gen. Wł. Andersa

Powiększyło się grono absolwentów Polskiej Szkoły im. gen. Władysława Andersa, działającej przy parafii św. Tekli, pod adresem 6725 W. Devon Avenue w Chicago.
Czytaj więcej<<<


17 października, 2008
Pod nowym sztandarem w Szkole Andersa

„…Sztandar uchodził za synonim nie tylko postaw patriotycznych, ale też dążeń do realizacji wielkich ideałów życiowych… Nasz nowy sztandar staje się symbolem Małej Ojczyzny, bo szkoła jest nią właśnie… Niech (ten sztandar) służy wielu pokoleniom uczniów. Niech przypomina, że mamy pogłębiać swoją wiedzę, iż zawsze i wszędzie powinniśmy godnie reprezentować swoją macierzystą szkołę..” – powiedziała Wanda Penar, dyrektorka szkoły im. gen.
Czytaj więcej<<<